X
GO
Roman Strateji Belgesi için Etkili Bir İzleme, Değerlendirme ve Koordinasyon Mekanizması Kurulması Projesi ROMSİD Lansman Toplantısı 13 Temmuz'da Ankara’da Gerçekleşti
Tugce Birgen
/ Categories: Haberler, Boxes

Roman Strateji Belgesi için Etkili Bir İzleme, Değerlendirme ve Koordinasyon Mekanizması Kurulması Projesi ROMSİD Lansman Toplantısı 13 Temmuz'da Ankara’da Gerçekleşti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Roman Strateji Belgesi için Etkili Bir İzleme, Değerlendirme ve Koordinasyon Mekanizması Kurulması Projesi (ROMSİD) Lansman Toplantısı 13 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleşti.

Katılımcıların çevrimiçi olarak katıldığı, hibrit tekniği ile gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmaları Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Dr. Hakan Ertürk, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Birinci Müsteşar Angel Gutierrez-Hidalgo ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Vekili Doç. Dr. Olgun Gündüz tarafından yapıldı.

Bilgilendirme Oturumu, ülkemizde Roman vatandaşlarımızın yaşam standartlarının yükseltilerek, tüm kamu hizmetlerinden etkin bir şekilde yararlanmalarını hedefleyen ROMSİD Projesi tanıtım sunumu ile başladı. Program, 27. Dönem Milletvekili Cemal Bekle tarafından “Roman Vatandaşların Siyasette Temsili” konulu değerlendirmesi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Program Yöneticisi & Romanlar için Odak Noktası Mehmet Caner Demir tarafından “Avrupa Birliği Üyelik Sürecinde Türkiye’nin Roman Vatandaşlara Yönelik Yaptığı Çalışmaların Değerlendirilmesi” ile devam etti.

Programda verilen arada ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı ve Orkestrası hem salondan hem çevrimiçi katılan katılımcılara keyifli bir müzik dinletisi sundular.

Öğleden sonraki oturumda “Sosyal İçermenin Desteklenmesi için Kamu Politikalarının Tasarlanmasında İzleme ve Değerlendirmenin Önemi” konulu panel, projenin paydaş kurumlarından üst düzey temsilcilerin katılımı ile gerçekleşti. Kamu kurumları temsilcilerimiz Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi kapsamındaki kurumlarındaki görev ve sorumlulukları ve devam eden çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptılar.

“Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi’nin Uygulanmasında Sivil Toplumun ve Akademinin Rolü” konulu panelde sivil toplumdan ve akademiden temsilciler Strateji Belgesi’nin hizmet alanları, iş birliğine yönelik çalışmalar ve Romanların yaşadıkları sorunlara yönelik çözüm önerileri hakkında görüşme sağladılar.

 

 

Önceki Tarımı ve Sanayisi ile Ülkemize Güç Veren Adana'da Güvenli Üretimin Tarafları Buluştu
Sonraki MİSGEP, Maden Sektörünü İstişare Etmek için İşveren ve STK Yöneticileri ile Temmuz Ayının Son Toplantısı için Kayseri’de Buluştu
Print
640

x