X
GO
MİSGEP, Maden Sektörünü İstişare Etmek için İşveren ve STK Yöneticileri ile Afyonkarahisar’da Buluştu
Tugce Birgen
/ Categories: Haberler, Boxes

MİSGEP, Maden Sektörünü İstişare Etmek için İşveren ve STK Yöneticileri ile Afyonkarahisar’da Buluştu

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen MİSGEP kapsamında, maden işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi ve bu alandaki farkındalığın artırılması için Türkiye’nin 7 bölgesinde 25 ili kapsayan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları” Afyonkarahisar’da devam ediyor. Toplantıya Afyonkarahisar Vali Yardımcıs Mehmet KEKLİK, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Mevzuat İşleri Daire Başkanı İsmail GÜLTEKİN, İŞKUR ve Sosyal Güvenlik Kurumu, KOSGEB, Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi temsilcileri, Afyonkarahisar bölgesinde hizmet veren maden işletmeleri, OSGB’ler ve STK’ların üst düzey yöneticileri katıldı.

Açılış oturumunda konuşmaları için teşrif eden Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet KINIK, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kültürüne ne kadar çabuk uyum gösterilirse bir toplumun bir ok yönden gelişim gösterme hızı ve iş hayatındaki huzur ve refahı da o oranda artış gösterecektir. Böylesine önemli konunun yakından takip edilerek, işverenler tarafından farkındalık oluşturulmasını hedefleyen bu toplantıyı çok önemsiyoruz. Başta İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğümüz olmak üzere  MİSGEP ekibine başarılarının devamını diler, ilimize ve tüm Türkiye’ye hayırlı ve uğurlu bir proje olmasını dilerim.” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Mevzuat İşleri Daire Başkanı İsmail GÜLTEKİN Afyonkarahisar bölgesindeki işyerleri ve işverenler ile iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili genel durumu ortaya koyarak “İşyerinizde güvenlik kültürünü çalışanlar arasında yaygınlaştırmak için çalışanların görüşleri alınmalı ve katılımları sağlamalıdır. İşyerinin en üst yöneticisi ise bu kültürü benimsemeli, sürekli ve aktif bir şekilde teşvik etmelidir.  Bu durum çalışanların kurallara uyumu açısından birinci derecede önem arz eder. İSG de işyerinde liderlik işverenlerin olmalıdır. Afyonkarahisar bu konuda hızlı adımlar atmıştır. 2013 yılına göre 2019 yılında yüz binde ölümlü iş kazalı oranında en iyi gelişim gösteren iller arasında Afyonkarahisar 67.sırada yer almaktadır.“ dedi.

Toplantının istişare oturumunda MİSGEP Takım Lideri Gökhan GÜLER ve Öğr. Üyesi Dr. Hacer KAYHAN katılımcılara dünya örneklerinin de incelendiği madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında bilgi verdi. Toplantı süresince her konu başlığı sonrası katılımcıların görüşleri alındı.

Önceki TÜRKAK Projesi Kapsamında Enerji ile ilgili Ürünlerin Çevreye Duyarlı Tasarımına İlişkin Yönetmelik Eğitimi Gerçekleştirildi
Sonraki MİSGEP, Maden Sektörü için 20. kez İşveren ve STK Yöneticileri ile Maden Şehri Kütahya’da Buluştu
Print
441

x