X
GO
MİSGEP, Maden Sektörü için İşveren ve STK yöneticileri ile Son Toplantısını Tekirdağ’da Gerçekleştirdi
Tugce Birgen
/ Categories: Haberler, Boxes

MİSGEP, Maden Sektörü için İşveren ve STK yöneticileri ile Son Toplantısını Tekirdağ’da Gerçekleştirdi

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen MİSGEP kapsamında, maden işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi ve bu alandaki farkındalığın artırılması için Türkiye’nin 7 bölgesinde 25 ili kapsayan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları” Tekirdağ’da sonuncusunu gerçekleştirdi. 25. kez gerçekleştirilen toplantıya Tekirdağ Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah GÜNAYDIN, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent EKER, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Sayın Sakine OVACILLI, Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar ESEN, Sosyal Güvenlik Kurumu ve KOSGEB temsilcileri, Tekirdağ bölgesinde hizmet veren maden işletmeleri, OSGB’ler ve STK’ların üst düzey yöneticileri katıldı.

Açılış oturumunda konuşmaları için teşrif eden Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar ESEN, Tekirdağ işgücü piyasasına ilişkin güncel bilgileri ve verilen hizmetleri paylaşarak “İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen MİSGEP kapsamında düzenlenen toplantının başarılı bir şekilde geçmesini temenni eder, faydalı olmasını dilerim.” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Sakine OVACILLI Tekirdağ bölgesindeki işyerleri ve işverenler ile iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili genel durumu ortaya koyarak “Tekirdağ’da 2013-2019 yılları arasında işyeri sayısı %17,1, çalışan sayısı %38,4 oranında artarak; yüz binde ölümlü iş kazaları ise %60,7 oranında azalarak Türkiye ortalaması (%41,3)’nın üzerinde bir gelişme göstermiştir. Yine İSG hizmetine erişim madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe 2013 yılından 2020 yılına işyerleri için 86,6 kat ve çalışanlar için 13,1 kat artarak Türkiye ortalamasının üzerinde gelişme göstermiştir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda Tekirdağ’ın bundan sonra da çok daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmasını diliyoruz.“ dedi.

Toplantıya katılan Tekirdağ Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah GÜNAYDIN, MİSGEP’in ilimize ve tüm Türkiye’ye hayırlı ve uğurlu bir proje olması dilekleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanına, MİSGEP takım liderine ve tüm arkadaşlara teşekkürlerini iletti.

Toplantının istişare oturumunda MİSGEP Takım Lideri Gökhan GÜLER ve Öğr. Üyesi Dr. Hacer KAYHAN katılımcılara dünya örneklerinin de incelendiği madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında bilgi verdi. Toplantı süresince her konu başlığı sonrası katılımcıların görüşleri alındı.

Önceki MİSGEP İnteraktif Tiyatro Turnesi “GÜVEN USTA İLE VARDİYA ÖYKÜLERİ” 6-9 Eylül Tarihlerinde Kütahya’daydı
Sonraki TÜRKAK’ın Kapasitesinin Artırılması Teknik Destek Projesi Kapsamında Düzenlenen Denetçi Deneyim Paylaşım Seminerleri 14-15 Eylül 2021 Tarihinde Ankara’da Çevrimiçi Olarak Gerçekleşti
Print
493

x