X
GO
Türkiye'de Eko-etiket Dönemi Başlıyor
SuperUser Account
/ Categories: Haberler

Türkiye'de Eko-etiket Dönemi Başlıyor

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından WYG Türkiye teknik desteği ile yürütülen “Türkiye’de Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması” Projesi, Kapanış Konferansı 11 Ocak 2018 tarihinde Ankara, Hilton Otel Kavaklıdere’de gerçekleştirildi.

  2017 Haziran ayında başlayan ve 6 aylık bir zaman dilimini kapsayan Türkiye’de Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesinin tamamlanan en önemli faaliyetleri arasında, Eko-etiket sistemi hakkında kapasite oluşturulması, AB Eko-etiket mevzuatı ve uygulaması hakkında gerçekleştirilen eğitimler, paydaşlarla işbirliği halinde Ulusal Eko-etiket mevzuatının AB mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi, seçilen üç sektörün Eko-etiket için hazır olma durumunu belirlemek için boşluk analizi yapılması ve taslak Eko-etiket mevzuatının hazırlanması yer almakta.

  Proje uygulaması kapsamında Türkiye'de ilk kez tekstil, seramik ve kağıt sektöründen üç farklı ürün için Çevre Etiketi uygulanacak. Kriterleri sağlayan, tekstil sektöründe 3, kağıt sektöründe 2, seramik sektöründe 3 olmak üzere 7 firmanın ürünlerine çevre etiketi verildi.

  Konferansta ayrıca proje kapsamında,"Türkiye Eko-Etiketini Arıyor" sloganıyla düzenlenen, "Ulusal Eko-Etiket Logo Yarışması"nda dereceye girenlere de ödülleri takdim edildi.

Konferansa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Merkezi Finans ve İhale Biriminin üst düzey temsilcileri çeşitli STK’lar ve firmalar katılım sağladı.

Önceki 11. Kalkınma Planı Çalışmaları
Sonraki WYG Türkiye Yeni Bina Açılışı
Print
2201

x