X
GO
Uluslararası Şehir Eşleştirme Zirvesi – TWINT Online'nda Buluştu
Tugce Birgen
/ Categories: Haberler, Boxes

Uluslararası Şehir Eşleştirme Zirvesi – TWINT Online'nda Buluştu

Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Projesi, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda, Türkiye Belediyeler Birliği, Vilayetler Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’nün işbirliği kapsamında ,12-13 Kasım 2020 tarihlerinde, Online platformda, Uluslararası Şehir Eşleştirme Zirvesinde bir araya geldi. Zirvenin ilk gününde; Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Anders Knape, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı, AB Bölgeler Komitesi Başkan Yardımcısı, Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı, Nikolaus Meyer-Landrut, Büyükelçi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Faruk Kaymakcı, Büyükelçi, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Açılış, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan’ın ‘Twin Talk’ oturumu ile devam etti.

Uluslararası Şehir Eşleştirme Zirvesinin son günü, Program Yapımcısı, Müzisyen ve Gurme Ayhan Sicimoğlu ile başladı. Günün ilk TWIN Talk bölümü Avrupa Konseyi Uzmanı            Dr. Cezary Trutkowski ile başladı, kendisi Avrupa Konseyi’nin Yerel Yönetimler için İyi Uygulamalar Programı konusunda izleyicilere bilgi verdi. Yayının devamında ise, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Osman Balaman moderatörlüğünde, POLIS, ICLEI ve Energy Cities kurumlarının Direktörleri ile Sürdürülebilir Şehirler için Uluslararası Kuruluş ve İletişim Ağlarının Önemi konuşuldu.

Besteci ve Piyanist Tuluyhan Uğurlu dinletisi ile devam eden yayının ardından Vilayetler Birliği Strateji Geliştirme Müdürü, Bülent Boztuğ moderatörlüğünde Yerel Yönetim Birlikleri ve Ortak Gelecek İçin İşbirliğini değerlendirmek üzere, Hırvatistan Şehirler Birliği Başkan Yardımcısı ve Ludberg Belediye Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Proje ve Finansman Birimi Müdürü ve Avrupa Konseyi İyi Yönetişim Uzmanlık Merkezi Müdürü yayında bir araya geldi. Panelin ardından, programda UCLG Genel Sekreteri, Emilia Saiz Carrancedo’nın video mesajı yayımlandı. Müsteşar, AB Türkiye Delegasyonu, Ticaret ve Diğer AB Politikaları Bölüm Başkanı, Bartosz Przywara moderatörlüğünde ise WHO program yöneticisi, UN Kadın Türkiye Ülke Direktörü ve Birleşmiş Milletler Habitat İcra Kurulu Çevre ve Şehirlicik Bakanlığı Temsilcisi ile Yeni Kentsel Gündem konuşuldu. Zirvenin değerlendirmesini ve kapanış konuşmasını Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Hakan Atik tarafından gerçekleştirildi.

 

Önceki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Vefatının 82. Yılında Saygı ve Özlemle Anıyoruz
Sonraki Bandırma Entegre Su Projesi için Teknik Destek ve Yapım İşlerinin Denetimi projesi kapsamında Kapasite Geliştirme Bileşenine ilişkin Teknik Koordinasyon Toplantısı Düzenlendi
Print
313

x